Pogoda na Kanarach

Poniższa playlista filmów wyjaśnia: pogoda na grudzień i styczeń, pogoda na luty i marzec, pogoda na kwiecień i maj, pogoda na czerwiec i lipiec, pogoda na sierpień i wrzesień, pogoda na październik i listopad. Poniżej filmów, wyjaśnienie bardziej szczegółowe.

Temperatura, La Palma
Temperatura, La Palma

Potrzebujesz szybkiej odpowiedzi? Proszę bardzo. Temperatura ogólna: Średnia: 20°C, Wysoka: 25°C, Niska: 17°C Temperatura wody w morzu: Średnia: 22,1°C, Wysoka: 22,9°C, Niska: 19,8°C.

Ale jeśli planujesz przyjazd na Wyspy Kanaryjskie, zapewne chciałbyś wiedzieć co ze sobą zabrać, jak się ubrać, i tak dalej. Samo sprawdzenie temperatury na wykresie nie wystarczy. Przynajmniej nie w przypadku La Palmy i ambitniejszych ludzi, którzy nie spędzą całych wakacji nad codziennie tym samym basenem… 

Aktualna, dokładna mapa pogody:

Goście odwiedzający La Palmę decydują się na to miejsce głównie ze względu na jej idylliczną pogodę; nie bez przyczyny Wyspy Kanaryjskie nazywane są przez autochtonów jako Kraina Wiecznej Wiosny. Kto jednak preferuje wakacje spędzone na smażeniu pleców na plaży, może być zaskoczony. Urokiem La Palmy jest jej stabilny i ciepły klimat, choć po jej położeniu geograficznym na kuli ziemskiej możnaby się spodziewać czegoś zupełnie innego – tropikalnego gorąca.

Na klimat wpływa parę bardzo ważnych czynników, zupełnie nieznanych w środkowej Europie czy samej Hiszpanii.

1. Afryka po prawej i zimna woda. La Palma jest najbardziej wysuniętą na zachód wyspą archipelagu. Wyspy Kanaryjskie leżą pomiędzy dużym ciepłym kontynentem po prawej a całkiem sporym kawałkiem chłodnej wody po lewej. Bliskość Afryki zapewnia ciepło, a chłodne wody oceanu i jego północno-wschodnie prądy dbają o to, by nic się nie przegrzało. Dzięki tym prądom w lecie La Palma cieszy się przyjemną temperaturą rzędu 22-24 stopni, która zimą spada do około 18 stopni Celsjusza.

Ciepło po prawej i zimno po lewej oznacza, że La Palma dzieli się umownie na dwie pionowe połówki: klimat zachodniej części wyspy cieplejszy i bardziej suchy od jej zielonej części wschodniej.

2400 m n.p.m.

2. Ciągle wieje z północy chłodem i wilgocią. Archipelag znajduje się w strefie kuli ziemskiej, gdzie występują pasaty – to drugi ważny czynnik kształtujący palmeryjską pogodę. Pasaty to regularne wiatry z kierunku północno-wschodniego, które “zahaczają” o wyspę, osiągającą 2.426 metrów wysokości.

Wodospad chmur

Cykl pasatów rozpoczyna swój żywot na wysokości równika, gdzie słońce silnie rozgrzewa masy powietrza. Owe unoszą się i przenoszą w kierunku północy, powoli ochładzając się. Na wysokości równoleżnika 30 kontynuują ruch i ochładzanie. Ruch kuli ziemskiej wpływa także na kierunek ruchu pasatów. La Palma znajduje się między 27 i 30 równoleżnikiem północnym i tym samym znajduje się pod wpływem opisanego zjawiska.

Na wysokości 1500 metrów wiatry te są ciepłe i suche, a poniżej tego poziomu chłodne i wilgotne. Superpozycję tych dwóch warstw nazywa się inwersją pasatową. W tej sytuacji praktycznie w ogóle nie formują się chmury.

Ale wówczas zdarza się coś ciekawego – pasat natrafia na La Palmę i “uderza” o nią, a jej bardzo wysokie góry stanowią swoistą przeszkodę na drodze. Na nieosłonecznionych zboczach gór akumuluje się chłodne i wilgotne powietrze, które nagle grzeje się, a to powoduje unoszenie tego powietrza na wysokości. Wilgoć kondensuje się i na 600 – 1700 metrach powstają chmury.

To tłumaczy także fakt, dlaczego chmury na La Palmie nie powstają w nocy, tylko o poranku, pod wpływem słońca i nagrzewania gór wulkanicznych.

Ten efekt można w sposób spektakularny ujrzeć w wyjątkowym tunelu, oddzielającym połówki wyspy, tak zwanym “túnel del tiempo”, czyli tunelu pogodowym.

Widok z La Palmy w kierunku Teneryfy

Wjeżdżając w tunel często towarzyszy nam gęste zachmurzenie i wysoka wilgoć, a wyjeżdżając na drugą stronę prawie zawsze zaskoczy nas słońce. Zjawisko to nazywa się także “cascada de nubes” czyli wodospadem chmur – to przemalowniczy widok.

3. Tu jest wysoko. La Palma to najwyższa wyspa na Ziemi (metoda: wysokość podzielona przez powierzchnię) i każde 100m różnicy wysokości to różnica w temperaturze, więc gdy na plaży jest super, w San Pedro na 800m będzie chłodno, w Puntagorda będzie padać, a nad chmurami na Roque de Los Muchachos będziesz się pocić.

3. Tu poza słońcem jest też wilgoć. La Palma jest jedyną wyspą, która dzięki wyjątkowej budowie geologicznej jest samowystarczalna w wodę – deszczówka zebrana przez góry starcza na zaopatrzenie mieszkańców. Nie bez przyczyny kolejny przydomek nadawany La Palmie – “la isla verde” (zielona wyspa) – żadna z pozostałych nie jest tak bogata w roślinność.

Las Laurowy występuje tylko w miejscach o dużej wilgotności.

Zimą może padać śnieg… no dobra, grad, jednak lokalnie nazywany śniegiem. Często to jedyna forma śniegu, jaką mieszkańcy krainy wiecznej wiosny widzieli w życiu na oczy.
By jeszcze bardziej zagmatwać wytłumaczenie klimatu, wyspy wulkaniczne na bardzo małej przestrzeni mogą wznieść się od 0m nad poziomem morza do jednego, dwóch, trzech tysięcy metrów. Gdy weźmiemy pod uwagę, że każde 100 metrów to jeden stopień różnicy, możemy mieć jeszcze lepszy obraz tego, jak nasycona mikroklimatami może być La Palma.

4. Sahara sypie piaskiem w oczy. Od czasu do czasu ma także miejsce zjawisko zwane calima – to zawieszony w powietrzu pył z Sahary. Calima przynosi bardzo gorące powietrze, zwykła trwać kilka dni i i jeśli jest silna, pozwala na patrzenie prosto w słońce – unoszące się ziarenka tworzą w powietrzu piaskową zasłonę.

Calima nad Archipelagiem Kanaryjskim

5. Pofałdowane to to i od zakamarka do zakamarka może być bardzo różnie. Tak więc, zrozumieć trzeba, że na La Palmie bardzo ważne jest miejsce, w którym mieszkasz. Inaczej będzie się żyć na zboczu wąwozu czy paręset metrów dalej na wystawionej przestrzeni, inaczej w osłoniętym przez góry porcie; inaczej na wystającym południowym krańcu, gdzie łączą się ze sobą dwie pionowe połówki klimatyczne; inaczej na wysokości chmur i inaczej ponad czy pod ich poziomem. Z jednej strony wyspy wcześniej zachodzi słońce niż na drugiej. Mieszkańców zachodniej części uważa się za… szczęśliwszych!

Dlatego moja odpowiedź na pytanie, jaka tam u nas pogoda na Kanarach, to: wszystko zależy gdzie mieszkasz. Mieszkałam w miejscu gdzie zimą można było wyskoczyć do baseniku się zmoczyć, ale także nigdy w życiu nie było mi tak zimno jak na Teneryfie czy w górnej części Mazo na La Palmie, gdzie ubrania suszyły mi się około 6 dni.

Wodospad Chmur

Odwiedzający La Palmę są naprawdę zaskoczeni, gdy w ciągu 3 godzin najpierw kąpią się w morzu, wysychają, jedzą i biorą samochód, aby zobaczyć zachód słońca znad wysokości chmur, gdzie na “dachu świata”, zapatuleni w ciepłą kurtkę, doczekują nocy, by obejrzeć jedno z najczystszych nieb na Ziemi.

A teraz proszę, tabelka.

Kiedy pojechać na Wyspy Kanaryjskie? Cały, kurde, rok 🙂
La Palma, temperatura – średnia dobowa:

  • styczeń: 18.4º C
  • luty: 18.6º C
  • marzec: 19.4º C
  • kwiecień: 19.4º C
  • maj: 20.3º C
  • czerwiec: 22.0º C
  • lipiec: 22.0º C
  • sierpień: 24.7º C
  • wrzesień: 24.4º C
  • październik: 23.2º C
  • listopad: 21.5º C
  • grudzień: 19.6º C
Jednego dnia: śnieg i plaża!

Planując wyprawę na La Palmę, polecam gorąco mój Lapalmowy Przewodnik. Najbardziej wyczerpująca pozycja o La Palmie w Układzie Słonecznym 🙂 Są mapy, trasy, zdjęcia, rady…

https://lapalma.pl/przewodnik/

27 komentarzy

La Palma 2021 · 16 października 2021 o 09:19

Ja tam chcę zamieszkać…. Niesamowite miejsce

Rafał · 28 listopada 2019 o 10:21

Fajny wpis! Dzięki. Polubiłem bardzo wyspy kanaryjskie jesienią i wybiorę się na La Palmę. Pewnie w przyszłym roku. Jak najtaniej sie tam dostać? Z tego co widzę- Ryanem na Teneryfę i potem kanaryjskimi liniami… Promy chyba dość drogie… Może jakiś lepszy pomysł?

    Kinga · 30 listopada 2019 o 07:51

    Hej, temat jest wyjasniony tutaj: https://lapalma.pl/informacje/jak-sie-dostac/, ale poniewaz loty zmieniaja sie co roku oraz co sezon, aktualnych informacji najlepiej szukac na naszej grupie na facebooku, temat jest czesto poruszany, poszukaj 🙂

Daria · 26 października 2019 o 00:09

Witam.
Ta lepsza, cieplejsza cześć Wyspy to ta, gdzie leży Puerto de Naos? Bo troche sie pogubiłam czytając to wszystko.

    Kinga · 26 października 2019 o 15:22

    Owszem 🙂

Justyna · 3 października 2019 o 08:33

Cześć,

świetna strona!!!! tylko mnie utwierdziłaś w przekonaniu, że La Palma to miejsce dla mnie.
Po kilku pobytach na Fuercie i Lanzarote przyszła (w końcu!) czas na tę wyspę. Wybieramy się w lutym 2020. Trochę sporą – bo 9-cio osobową grupą i nie jest łatwo znaleźć dla takiej grupy nocleg. Wybraliśmy Puntallana – Bodega Goyo. Chyba że poleciłabyś może coś innego?

La Palma - góry · 22 września 2019 o 16:21

Cześć,

jaka jest pogoda w górach na przełomie września i początek października?
Jakie trzeba ciuchy ze sobą zabrać, żeby chodzić po górach? Jakie spodnie, jaka kurtka? Czy przeciwwiatrowa i polar wystarczy czy raczej softshel?

Dominik · 16 września 2019 o 22:50

Cześć, zastanawiamy się z dziewczyna nad hotelem położonym w tym miejscu
https://zapodaj.net/4791da49e9ca0.png.html
Jak wyglada pogoda w tym miejscu? Chcemy jechać 23/30 września.
Jak wyglada sytuacja z opalaniem?

ghost · 5 września 2019 o 15:10

Przy temperaturach brak jest podstawowej informacji, że to średnia dobowa dla poszczególnych miesięcy a nie średnia maksymalna. To może być dla niektórych mylące i wprowadzać w błąd, bo w ciągu dnia te temperatury są jednak znacznie wyższe
https://www.weatheronline.co.uk/weather/maps/city?LANG=en&PLZ=_____&PLZN=_____&WMO=60005&CONT=euro&R=0&LEVEL=162&REGION=0005&LAND=SP&MOD=tab&ART=TMX&NOREGION=1&FMM=1&FYY=1996&LMM=12&LYY=2018

    Kinga · 8 września 2019 o 03:03

    Dobra uwaga, dodałam na dole przy spisie temperatur. 🙂

lukasz su · 30 sierpnia 2019 o 09:31

Świetnie opisane, lubimy podróżować, nie lubimy siedzieć w jednym miejscu,
klimat i charakter La Palmy opisany w pigułce, rzeczowo, obrazowo.
Dzięki za przedstawione informacje

    Kinga · 30 sierpnia 2019 o 12:22

    Do usług 🙂

Kinga · 4 grudnia 2018 o 14:31

Dziękuję za czujność, to chochlik. Poprawione 🙂 Kinga

    Johnny · 6 stycznia 2019 o 00:06

    Więc która? Z mojego doświadczenia z Wysp Kanaryjskich wynika, że pewnie zachodnia. Z artykułu też zdaje się tak wydawać, ale Twoja errata wprowadziła mnie w zakłopotanie.

      Kinga · 6 stycznia 2019 o 00:19

      Po lewej jest sucho i ciepło, po prawej wilgotniej i chłodniej 🙂

Olga · 27 listopada 2018 o 17:25

Hmmm, ale nie do końca rozumiem, która część wyspy jest ciepła i sucha…? Z obrazka wynika, że zachodnia. Natomiast przeczy temu zdanie:
“(…)klimat wschodniej części wyspy cieplejszy i bardziej suchy od jej zielonej części zachodniej.(…)”

miszak · 8 kwietnia 2013 o 10:22

Fajny artykuł 🙂
Ciagnie mnie La Palma. Może mogłoby być ciut cieplej i woda ciut cieplejsza ale … teoretycznie wydaje mi się, ze widoki i przyroda są nie do pobicia.

Byłem na Lanzarote. Było super ale wiało mocno no i często padał deszcz chociaż bardzo krótkotrwały. Nastawialiśmy się na nieco inna pogodę tak więc rozumiem to co piszesz o LaPalmie 🙂

Na Lanzarote 6 dni i prawie 1000km w kołach. Podobny plan jest na Lapalmę.

Najważniejsza rzecz – czy wodospady chmur to zjawisko powszechne i łatwe do trafienia? O jakiej porze dnia najlepiej go szukać?

pozdro

    Administrator · 10 kwietnia 2013 o 18:24

    Tak, dość powszechne i częste zjawisko. Najlepiej w ciepłe dni bez calimy, latem, kiedy jest klasyczna różnica ciśnień, ciepło z jednej strony i wilgotno z drugiej.

Camillus · 7 października 2011 o 09:06

Wspaniale słyszeć że dobrze się tam ogląda niebo nocą, bo uwielbiam oglądać gwiazdy.

Ile stopni ma woda w oceanie zimą/latem? I czy te wieczne 21stopni to nie za mało trochę na kąpiele?

    Administrator · 7 października 2011 o 10:31

    Kto był tu chociaż raz, przekonuje się na własnej skórze, że pytanie o stopnie jest bez sensu 🙂

    Odpowiem tak: latem, wczesną jesienią, późną wiosną (w terminologii polskich pór roku) woda jest suuuper w sam raz.

    Późną jesienią i wczesną wiosną w wodzie owszem są ludzie (jeśli nie ma akurat ulewy/wiatru/mega fal) ale są to turyści, gdyż dla localsów „jest za zimno” –
    czemu osoby z zewnątrz nie dowierzają, bo dla nich „przecież jest ciepło” 🙂

    W chłodniejszym okresie roku przy słonecznej pogodzie sama do wody nie wchodzę, ale ja to już raczej do rozpieszczonych localsów się zaliczam chyba…

      Małgosia · 8 stycznia 2014 o 08:32

      Witaj, stronka ciekawa, a ja ciekawska, więc pytam:)
      Mam wyjątkowe urodziny w połowie marca i chciałabym je spędzić pół na pół – leżąc na plaży i pluskać się w wodzie, oraz coś zwiedzić. Czy aby na pewno w marcu można zażywać kąpieli i pięknie się opalić?:) Szukam noclegu w miarę najtańszego na 7 nocy. Znalazłam coś na południu – lepiej bo cieplej, ale dalej od lotniska. A może mogłabyś mi podać jakieś namiary na niedrogi nocleg dla 2 osób na 7 dni?:) Z góry wielkie dzięki i jeszcze większy buziak:)

        Mathys74 · 27 stycznia 2014 o 22:39

        Polecam na opalanie zachodnią część wyspy – zawsze masz słonce. Jeśli chodzi o południe to możesz trafić na “lepszą” lub “gorszą” aurę wg polskiego myślenia. Wyspa super, każdy znajdzie coś dla siebie. Ja się w wyspie zakochałem, ale o minusach tej wyspy też wiem. Pozdrawiam serdecznie i życzę udanego pobytu na La Palmie.

Michal · 20 grudnia 2010 o 22:29

no i jak tu się zdecydować w jakim klimacie zamieszkać? fajnie mieć taki “problem” 😉 Za te 21 stopni w “Pogoda na dziś” dałbym wiele 🙂

La Palma – praktycznie | Erynia w trasieErynia w trasie · 9 lipca 2021 o 08:43

[…] nie lubimy przepisywać cudzych treści, pozwolimy sobie wrzucić link do artykułu, który w sposób wyczerpujący opisuje temat. Od siebie możemy dodać, […]

La Palma – praktycznie | Erynia w trasie · 1 października 2016 o 20:13

[…] treści, pozwolimy sobie wrzucić link do artykułu, który w sposób wyczerpujący opisuje temat. Od siebie możemy dodać, że noclegi na zachmurzonym wschodzie wyspy miały swoje […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *